MotoGezgin MotoGezgin
Geri Dön   MotoGezgin > Moto Forum > Konu Dışı Sohbet ve Haberler
Ana Sayfa Forum Kimler Çevrimiçi Üye Listesi SSS

Konu Seçenekleri Modları Göster
Eski 15.01.2009, 06:52 PM   #1
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı Fotoğraf Makinesi Karşılaştırma

Siz olsanız hangisini tercih ederdiniz ?

Canon Powershot G10 & Nikon Coolpix P6000

Canon Powershot G10

•14.7 Megapiksel CCD
•Canon'a özgü DIGIC IV ve iSAPS teknolojisi
•Türkçe menü ile kolay kullanım
•RAW ve DPP desteği
•5x optik, 4x dijital ile birlikte toplam 20x zoom gücü
•28mm geniş açı çekim
•Dijital Tele Dönüştürücü ve Güvenli Zoom işlevleri
•Kamera titremesini ve görüntü bulanıklığını ortadan kaldıran optik görüntü sabitleyici (IS)
•9 noktalı AiAF ve tek noktadan netlik
•İnsan çekimlerinde daha başarılı netlik için Yüz Tespiti AF/AE/FE/WB işlevleri
•Yüz Seçme ve Atlama özelliği
•Daha doğru netlik için Hareket Tespiti Teknolojisi
•Zor ışık koşullarında daha doğru parlaklık için i-Contrast özelliği
•Çekim ve izleme sırasında kırmızı göz düzeltme özelliği
•26 çekim modu, Renklerim fotoğraf efektleri
•Sesli ve sürekli video çekim özelliği*
•3.0" PureColor II LCD ekran
•Flaşsız iç mekan çekimlerinde ve düşük ışık koşulları altında mükemmel sonuçlar veren ISO 1600
•Özel sahne modunda ISO 3200'e çıkabilme imkanı
•Hızlı veri aktarımı için USB 2.0 Hi-speed bağlantısı
•PictBridge ve Baskı / Paylaşım tuşu
•Canon yazıcılarla direkt baskı imkanı
•Canon EX serisi flaşlarla uyumlu aksesuar kızağı
Geniş aksesuar seçeneği
*Hafıza kartı hızı ve kapasitesine bağlıdır

Nikon Coolpix P6000

•Mikemmel görüntü kalitesi
•COOLPIX Picture Control sistem
•28mm ED lens
•kapsamlı çekim aralığı sağlamak için ISO 6400 kapasite
•NRW (RAW) desteği
•Kablolu LAN (Yerel Alan Ağı)
•Dahili GPS

Canon & Nikon ?

http://www.photographyblog.com/revie...ikon_p6000.php
http://www.luminous-landscape.com/re...tleships.shtml
http://www.seriouscompacts.com/2008/...things-mr.html
http://www.dpreview.com/news/0809/08..._g10.asp#press
http://www.dpreview.com/news/0808/08...nikonp6000.asp
http://photo.net/digital-camera-shopping-forum/00RcUF

Konu devrimbebe tarafından (15.01.2009 Saat 07:17 PM ) de değiştirilmiştir..
Eski 15.01.2009, 07:13 PM   #2
Rahmi
SÜPER MODERATÖR
Gezgin Üye

Rahmi - ait Avatar

Üye No: 2
Motoru: BMW R 1200 GS
Tanımlı

Devrim kardeşim iki makine de güzel Canon biraz daha iyi gibi gözüküyor fakat Nikon da bu işi biliyor. Fiyatları ne ara ???

Gitmek İstediğim Yere Gidememiş Olabilirim Ama Sonunda Olmak İstediğim Yerdeyim...
Douglas Adams.
Rahmi is offline   Alıntı ile Cevapla
Eski 15.01.2009, 07:22 PM   #3
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Alıntı:
Rahmi´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Devrim kardeşim iki makine de güzel Canon biraz daha iyi gibi gözüküyor fakat Nikon da bu işi biliyor. Fiyatları ne ara ???
garantili 1600 TL gibi ... yurtdışı spot 900 - 1000 TL civarında...

nikon daha küçük .. media marktta inceleme fırsatım oldu.. ama canonun işlemcisi daha yeni ve iyiymiş.. bunun gibi pek çok farklı kriterleri , üstünlükleri var birbirleirne karşı.. kararsız kaldım... canonun video çekiminde zoom olayı yok mesala bu çok can sıkıcı :) canonun özelikleri daha fazla gibi nikona göre...
Eski 15.01.2009, 09:39 PM   #4
Rahmi
SÜPER MODERATÖR
Gezgin Üye

Rahmi - ait Avatar

Tanımlı

Hakikaten insan bu işlere başladığı zaman ne alacağına bir türlü karar veremiyor ama sen en azından 2 makineye indirmişsin :)))
Benim makinede de video çekimi sırasında zoom olayı yok hakikaten gıcık birşey sırf o yüzden bile Nikon tercih edilebilir:))) fakat karar senin tabi ki....

Gitmek İstediğim Yere Gidememiş Olabilirim Ama Sonunda Olmak İstediğim Yerdeyim...
Douglas Adams.
Eski 16.01.2009, 12:51 AM   #5
MURAT

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Devrım sende makıne yok mu abıcım profesyonell var gıbı hatırlıyom ben sankı.. ılla yenı makıne alacam dıyorsan ben bızım arkadaslara bır sorayım . ben de baburun makıne gıbı bır makıne alacam aslında ama ıkıncı el alayım dıyorum:) cıkma yanı...)
Eski 16.01.2009, 09:48 AM   #6
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Üye No: 403
Motoru: Africa Twin, 750
Tanımlı

Özelliklerini karşılaştırırsan neredeyse aynılar.
Canon'un LCD'si büyük, zoom aralığı daha fazla ama 60 gr daha ağır.
Nikonun ASA aralığı daha fazla, Gece az ışıkta daha kolay çekim yaparsın Wadi Rum'da yaptığımız olay gibi :))

Bence ikisi de çok benzer makineler. Hangisini tip olarak beğenirsen onu al derim. :))
Eski 16.01.2009, 09:49 AM   #7
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Tanımlı

Bir de www.dpreview.com sitesini öneririm. Oraya mutlaka bak Devrimcim.
Eski 16.01.2009, 11:51 AM   #8
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Babür sana birkaç sorum var (aslında biryığın da :)) )

aşağıdaki özellikleri anlamıyorum ... bunları açılayabilirmisin ne işe yarar ? hangisinin değeri daha iyi vs...

- sensör özelliği olarak hangisi iyi ?
- RAW ve JPEG formatı arasındaki farklar nedir ? RAW ile çekince daha mı iyi çıkıyor resim ?
- her iki makine içinde extra telefoto ve geniş açı lensler var... bu lensleri takınca seini SLR makinedeki gibi geniş açı sonuç verir mi ?
- sensörün üzerinde yazan değerler neyi ifade ediyor ?
Nikon ( Nikkor 4X Optical Zoom ED VR 6-24mm 1:2.7-5.9 )
Canon ( Canon zoom lens 5X IS 6,1-30,5 mm 1:2,8-4.5 )

Tele Zoom
Nikon: 112 mm / Canon : 140 mm

Sensör Boyutları
Nikon: 1/1.72-inch / Canon: 1/1.7-inch

Odak Uzaklığı
Nikon : 50 cm / Canon :40 cm

Makro Odak Uzaklığı
Nikon: 2 cm / Canon: 1cm

ISO Oranı
Nikon: auto, 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 2000, 3200, 6400
Canon: auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600

Geniş Açı Minimum Diyafram
Nikon: f2.7 / Canon: f2.8

Telefoto Minimum Diyafram
Nikon: f5.9 / Canon: f4.5

Minimum Çekim Hızı (sn)
Nikon: 8 / Canon:15

Maximum Çekim Hızı (sn)
Nikon: 1 / 2.000 / Canon: 1/1400

Konu devrimbebe tarafından (16.01.2009 Saat 11:55 AM ) de değiştirilmiştir..
Eski 16.01.2009, 12:51 PM   #9
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

bu lensleri takınca slr makinedeki gibi geniş açı elde edilir mi ? yoksa çakma gibi mi olur ? :)) ayrıca bu lensleri takınca hareketli optik vizör nasıl hareket ediyor ? bu lenslere çarpmıyor mu = mesela en küçük boy geniş açı lens var.. onu takmak iin araya adaptör denilen boru gibi içi boş bi parça mı kullanılıyor ?

bide sualtı kılfları varmış bunların... hmm fena değil gibi ...

Eski 16.01.2009, 04:14 PM   #10
labrador
MODERATOR
Gezgin Üye

labrador - ait Avatar

Üye No: 582
Motoru: suzuki GSR 600
Tanımlı

ben derim ki, nikon,

amma velakin seni bizim ihsan kahramanla tanıştırmakta fayda görüyorum. hatta bugün yarın ödül töreni var

www.ihsankahraman.com

en sevdiğim fotolarından biri

Konu labrador tarafından (16.01.2009 Saat 04:22 PM ) de değiştirilmiştir..
labrador is offline   Alıntı ile Cevapla
Eski 16.01.2009, 07:40 PM   #11
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

sitey inceledim harika resimler var... ama galiba slr ile çekilmiş resimler... abi bizim resim çekme olayımız belli ; motordan iniyosun 1 sigara hoop tekrar muratın çığlıklarıyla yola devam :))))) bu sürede 1 - 2 resim çektin çektin :))))) yani tripod kur , ışığın yönünü ayarla falandı filandı zor olur gezilerde... ama ileride SLR de almayı düşünüyorum...
Eski 16.01.2009, 07:51 PM   #12
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Tanımlı

Devrimcim aslında sorduğun sorular temel fotoğrafçılık bilgilerini A'dan Z'ye sormak gibi birşey :) Şimdi ben sana basit bir şekilde anlatayım hepsini.

Sensörler CMOS ve CCD olarak ikiye ayrılır. CMOS Canon'un geliştirdiği bir sensördür. CCD daha çabuk ısınır. CCD daha yaygındır vs. Bunlar aralarındaki farklar ama sensörün ne olduğu çok önemli değil. İkisi de birbirine çok yakın sonuçlar verirler. Bunlarla kafanı yorma sen :)

RAW formatı fotoğrafçılıkta çok önemlidir. Kısaca şöyle anlatayım: RAW'da çekim yaptığında makine hafıza kartına lensten gelen görüntüyü hiçbir işleme ve sıkıştırma işlemi yapmadan hammade olarak kaydeder. Daha sonra sen bu RAW dosyasını bilgisayarda istediğin gibi işleyebilirsin. Halbuki JPEG RAW'ın sıkıştırılmış ve makinedeki ayarlara göre işlenmiş halidir. Bu dosyayı da bilgisayarda işleme ve değiştirme olanağın var ama fotoğraf sıkıştırılırken bazı bilgiler çöpe gittiğinden RAW kadar detaylı ve kaliteli sonuç alamazsın. Profesyonel fotoğrafçılar mutlaka RAW'da fotoğraf çekip Photoshop'ta işlerler.

Extra geniş açı ve tele dönüştürücüleri sormuşsun. Bunlar kısmen benim makinedeki gibi sonuç verirler. Ama aynı kalitede olmaz. Çünkü cevap çok basit makinenin önüne ne kadar çok lens, filtre vs. eklersen görüntü kalitesi o kadar düşer. Ayrıca bu dönüştürücüleri Türkiye'de bulmak çok kolay değil ve çok ucuz da değiller. Bir de bunları sök tak uğraşmak çok sıkıcı oluyor. Bu aparatlar ileri çıkan lens kafasına tabi ki çarpmıyor. Onun dışında kalacak şekilde monte ediliyor. Tabi ki bunları takınca makine devasa büyüklükte bir alet olup çıkıyor. Bu da kullanışsız oluyor.

Lensin üzerinde yazan rakamlar (6-24mm 1:2.7-5.9) şunları ifade ediyor:
6-24 mm demek odak uzaklığını anlatır. En geniş açı 6 mm yani lensin ccd'ye olan uzaklığı 6 mm. En fazla yakınlaştırma yaptığı esnada yani zoom yaptığında odak uzaklığı 24 mm oluyor. 24 mm 6 mm'nin 4 katı olduğu için 4x zoom. Diğer canon 6-30 olduğu için 5x zoom oluyor. Umarım anlatabilmişimdir. Bu aralık ne kadar fazla olursa o kadar zoom yapar makine. Bu konuda Canon daha iyi.

Diğer değerler de (1:2.7-5.9) maksimum diyafram açıklıklarını anlatır. En geniş açıda diyafram açıklığı 1:2.7 ymiş. Bu 1:2 olsaydı daha fazla ışık alıyor demekti. En telede ise 1:5.9 muş. Yani zoomdayken makine daha az ışık alıyor. Bu değerler de bunları anlatır.

Sensör boyutları birbirine çok yakın zaten bu çok önemsiz bir husus.

Makro uzaklığı ne kadar yakın az olursa o kadar iyi. Canon'da 1 cm yakınlıktan çekim yapabilirsin. Ama nikon'da 2 cm. Bir de şu var ben bugüne kadar hiç 1 cm'den çekim yapma ihtiyacı duymadım. Zaten bir böcek veya kelebeğe 1 cm kadar yaklaşamıyorsun :))

Minimum çekim hızı Nikon'da 8 sn. Canon'da 15 sn. Wadi Rum'da hatırlarsan uzun pozlama sayesinde yıldızları dahil tüm çölü aydınlık gibi çektik. Yani 15 sn pozlama yapabilen Canon bu konuda daha iyi.

ISO oranı Nikon'da 64 -6400, Canon'da 80-1600. Bu da ışık yakalama hızı. 6400 çok hızlı bir şekilde ışığı kaydeder. 64 ise çok yavaş. Bu aralık Nikon'da daha fazla olduğu için Nikon bu konuda daha iyi.

Maksimum çekim hızı Nikon'da 1/2000 Canon'da 1/1400. Burda da Nikon'un perde hızı daha fazla daha iyi.

Benim genel olarak sana tavsiyem eğer fotoğrafçılığa merakın varsa ve şu makinelere vereceğin yaklaşık 2.000 TL paran varsa gidip bir tane Nikon D200 veya Canon 40 D gibi D-SLR bir makine almandır. Senin yukarıda karşılaştırdığın makineler SLR-like makinelerdir. SLR'ye yakın ama o kadar iyi olmayan compact makinelerdir. Bunlar bir süre sonra sana yetmeyecekler. Ama D-SLR bir makine alırsan bunu çok uzun süre kullanabilirsin. Hem makineyi hem kendini istediğin gibi geliştirebilirsin.
Eski 17.01.2009, 01:12 AM   #13
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Sevgili Babür, verdiğin bilgiler içn çok teşekkür ederim. yahu bu kadar uzundu madem bize gelip anlatsaydın ya bunları bana daha kolay olmaz mıydı ? :))) neyse teorik dersi geçtik sıra pratikte :) bigün bize bekliyorum ...

Babür SLR makine almada sorun yok.. benim sorunum boyutla ilgili :)))))) özellikle motor gezilerinde depo üstü çantaya koyabileceğim , SLR çekim kalitesine yakın , manuel ayar özeliklerine yakın , oyuncak gibi sadece göze hitap eden makineler hariicnde kaliteli bir makin almak istiyorum... ileride SLR alacağım ... şu anda olympus sp560uz var onu bile boyutu büuük diye bi yere giderken götürmek istemiyorum.. önce boyut diyorum !
Eski 17.01.2009, 09:44 AM   #14
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Tanımlı

Hakkaten ya bunları yazana kadar size gelip giderdim ben :)
Eski 17.01.2009, 09:58 AM   #15
MURAT

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Alıntı:
devrimbebe´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Babür SLR makine almada sorun yok.. benim sorunum boyutla ilgili :)))))) ............... önce boyut diyorum !
tahmın etmıstım abı zaten senın boyle bır sorunun oldugunu:) Onemlı olan boyutu dııl ıslevı.. ben tek gecerım benım kanon12 megapikseli.. :)
Eski 17.01.2009, 10:28 AM   #16
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Tanımlı

Ben de ilk zamanlar senin gibi düşünüyordum ve gidipbir Nikon Coolpix 8700 almıştım. Senin yukarıda örenk verdiğine yakın bir makinedir. Ancak bir süre sonra makinenin kısıtlı kabiliyetleri insanı sıkıyor. Örnek vermek gerekirse bu makinelerde manuel focus (netleme) yapmak çok zor oluyor. Çiçek börtü böcek çekerken çok zorlanıyordum ve iyi sonuçlar alamıyordum.

Aşağıdaki çiçek fotoğrafıma bakarsan bu fotoğrafı benim eski compakt makinem 8700 ile çektim. Bence sonuç gayet iyi.

Sonuç belki iyi oldu ama makineye çok hakim olman gerekiyor. Mesela bu kelebek fotoğrafını D 70 ile çekmiştim ve compakt makineyle imkansız gibi bir şey bunu çekmek.

Sonuç olarak hafif ve manuel ayarlar kullanabileceğin başlangıç makinesi için örnek verdiğin iki makine de ideal makineler. Aralarında çok fazla fark yok. Birinde bazı özellikler daha iyi diğerinde başkaları daha iyi. Tam olarak bu daha iyidir diyemeyiz. Aslında Nikon ile Canon arasındaki temel fark hep şu olmuştur. Canon Nikon'a göre daha canlı renkler ve kontrastlı fotoğraflar meydana getirir. Nikon biraz daha gerçeğe yakın tonlar verir. Ama canon'un kontrastlı fotoğrafları bazılarını daha çok cezbeder. Bu nedenle tamamiyle karar senin.

Bu farkı ortaya koyması için iki örenk daha vericem:

Bu Mert diye bir arkadaşın Nikon D2x ile çektiği bir fotoğraf kontrastı az daha gerçeğe yakın.

Bu da aynı arkadaşın Canon 10 D ile çektiği fotoğraf. Renkler canlı ve etkileyici

Eski 17.01.2009, 11:27 AM   #17
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

özetle : iksi de aynı özellikte hangisini seçersen seç diyorsun... o zaman boyut avantajından dolayı nikon daha ağır basıyor...

sen bu makinalarda manuel fokus yok demişsin ama , nikonu medamarktta test ettim manuel focus var ? canon daha gelmemiş onu daha göremedim ama nikon ilk bakışta sanki benim istediğim özelliklerde bir makina gibi duruyor... media marktta 1600 - 1700 tl gibi bir rakamdı...(bu fiyata bu makineyi alan olurmu ? :))) ) ebaydan yada usadan 400 dolara almayı düşünüyorum...
araştırma devam ediyor...

http://cgi.ebay.com/NEW-NIKON-Coolpi...3A1%7C294%3A50
Eski 17.01.2009, 11:48 AM   #18
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Tanımlı

Manuel focus var ama SLR lerdeki gibi kullanışlı değil. Ağırlık ve boyut olarak Nikon daha avantajlıysa onu al Devrimcim. çünkü ikisi de dünyanın en iyi lenslerini yapan markalar. İkisi de üzmez seni.
Eski 17.01.2009, 12:57 PM   #19
bigdoctor
Gezgin Üye

bigdoctor - ait Avatar

Üye No: 43
Motoru: Suzuki dl 650 v-strom, 650cc
Tanımlı

Ya babür sana ne zamandır bi tebrik mesajı yollıyacaktım bak şimdi mevzu açılmışken aklıma geldi , bazı fotograf sitelerinde ismini görünce fotograflarını inceleme fırsatı buldum, herbiri birbirinden güzel gerçekten çok kaliteli. Tebrik ederim.
Eski 17.01.2009, 02:09 PM   #20
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Alıntı:
eksper´isimli üyeden Alıntı Mesajı Göster
Manuel focus var ama SLR lerdeki gibi kullanışlı değil. Ağırlık ve boyut olarak Nikon daha avantajlıysa onu al Devrimcim. çünkü ikisi de dünyanın en iyi lenslerini yapan markalar. İkisi de üzmez seni.
heralde nikon olacak... ama SLR alacağım zaman da başını etini yerim haberin olsun :) hele bi SLR yi alayım sana uyku yok benden söylemesi : her haftasonu bi program artık , dağ bayır çayır :))))))) senin nikon d200 mü ? d80 mi ?

babür şu resimlerinden buraya atda bi gönlümüz açılsın :) hep muratın 12mp lik şipşak düğün salonu fotoğraf makinesiyle çekilen resimlere bakmaktan gözümüz yoruludu :)))))
Eski 17.01.2009, 02:47 PM   #21
bigdoctor
Gezgin Üye

bigdoctor - ait Avatar

Üye No: 43
Motoru: Suzuki dl 650 v-strom, 650cc
Tanımlı

Devrim bayadır görüşemedik , dostum iyice sarmışsın foto olayına, uzun zamandır bir araya gelemeyince konuşamadık hiç. Biraz aceleye geldi ama ani bi kararla kardeşime nikon d6o aldık , en küçük dslr makinalardan biri imiş

http://www.letsgodigital.org/tr/18170/nikon-d60/

Şimdilik fazlasıyla memnunuz, işi öğrenmeye çalışıyoruz extra bi lens almadık üzerinde gelen 18-55 lensle kullanıyoruz. Şu sıralar zamansızlıktan dolayı pek üstüne düşemiyoruz ama işi öğrendikten sonra birde 18-200 lens ile d 90 düşünüyoruz. D 90 ın üstünede çıkacağımı sanmıyorum çünki kendimde o potansiyeli görmüyorum :)

Ama sana Nikon d 300 tarzı bir makina yakışır. Babür gibi yakında foto sitelerinde ismini görmek isteriz.
Eski 17.01.2009, 10:50 PM   #22
eksper
Gezgin Üye

eksper - ait Avatar

Tanımlı

Sen makineyi al motofotogezgin diye bi site açar hem gezer hem çekeriz :))

Bir iki tane fotoğraf yüklüyorum arşivden umarım beğenirsiniz.

Eski 18.01.2009, 01:36 AM   #23
Rahmi
SÜPER MODERATÖR
Gezgin Üye

Rahmi - ait Avatar

Tanımlı

Alıntı:

Ben bu Fotoğrafı hatırlıyorum :))) ben de 2007 mayıs aylarında çektiğimde böyle idi :)))

Douglas Adams.
Eski 18.01.2009, 01:39 AM   #24
MURAT

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Abı gulunc duruma dusuyonuz.:) Ben hangı outdoor saatı alayım dıye topıc actıgımda komık duruma dusmusum bazı arkadasların gozunde aynı duruma dusmeyın yanı... agır olun kı adam sansınlar :)
Eski 19.01.2009, 03:25 PM   #25
devrimbebe

Üye No:
Motoru:
Tanımlı

Alıntı:
Sen makineyi al motofotogezgin diye bi site açar hem gezer hem çekeriz :))
fotogezgin diye bisite varmış...

http://www.fotogezgin.com/

Konuyu Toplam 1 üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Konu Seçenekleri
Modları Göster